facebook RSS # #

29.07.2014 16:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
Palestyńczycy poinformowali we wtorek o co najmniej 100 ofiarach izraelskich operacji zbrojnych w strefie Gazy    •  Premier Holandii zwrócił się do prezydenta Ukrainy z apelem o wstrzymanie walk w rejonie miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu   •  W walkach w Bengazi we wschodniej Libii zginęło 30 osób   •  Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział ograniczenie świadczeń dla imigrantów z UE do trzech miesięcy    •  Komisja Europejska zatwierdziła pomoc państwa dla PLL LOT   •  Zamachowiec samobójca zabił kuzyna prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja   •  Pomimo apeli ONZ o wstrzymanie ognia Izrael kontynuuje bombardowanie strefy Gazy. W nocnym nalocie zginęło 26 Palestyńczyków   •  Wspólne międzynarodowe śledztwo w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu przeprowadzi 12 państw   •  Na północy Nigerii doszło do dwóch kolejnych zamachów bombowych dokonanych przez dziewczęta - samobójczynie   •  Rosja zapowiedziała możliwości zakazu importu owoców z państw UE, w tym z Polski    •  
 
2013-07-23 17:34       aktualizacja: 2013-07-23 17:47       WIADOMOŚCI
  A A A

MEN rozlicza. Dotacja przedszkolna na sześciolatki i na dzieci w wieku 2,5-5 lat

MEN rozlicza. Dotacja przedszkolna na sześciolatki i na dzieci w wieku 2,5-5 lat
Fotolia

Dotacja przedszkolna będzie naliczana również na sześciolatki, ale przy rozliczeniach pod uwagę będą brane dzieci w wieku 2,5-5 lat - wyjaśnia resort edukacji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie udzielania gminom dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego, w którym przedstawiło m.in. formularze rozliczania tych środków. We wtorek propozycją zajął się zespół ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

- Chcieliśmy, żeby rozliczanie dotacji przedszkolnych było dla samorządów jak najprostsze i nie wymagało zatrudniania dodatkowej grupy urzędników - zaznaczył Przemysław Krzyżanowski, wiceminister edukacji.

Do projektu rozporządzenia dołączone są dwa wzory rozliczeń, co związane jest z okresem przejściowym, w którym jeszcze nie wszystkie sześciolatki obowiązkowo trafią do szkół, część z nich będzie więc objęta wychowaniem przedszkolnym.

Propozycja MEN zakłada, że w rozliczeniu za rok 2013 i 2014 trzeba będzie podać liczbę dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego, będących w wieku od 2,5-5 lat. Wzbudziło to niepokój Czytelników, którzy dopytywali, czy w takim razie na sześciolatki w przedszkolach nie dostaną środków z budżetu państwa.

Pracownicy resortu uspokajają: mimo że w formularzu nie ma dzieci sześcioletnich, są one uwzględnione przy naliczaniu dotacji.

- Przyjmując takie rozwiązanie, kierowaliśmy się tym, żeby uchronić samorządy przed koniecznością zwrotu dotacji związaną ze zmniejszeniem się liczby dzieci sześcioletnich objętych edukacją przedszkolną - mówi Jerzy Jakubczuk, zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Prognoz w MEN. - Mimo że dotacja będzie naliczana również na dzieci sześcioletnie, to przy rozliczeniu samorządów z jej wykorzystania będziemy porównywać stany dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego w grupie od 2,5-5 lat - wyjaśnia.

Ministerstwo edukacji przypomina, że środki z dotacji mogą być wykorzystywane na tzw. wydatki bieżące z zakresu wychowania przedszkolnego. W przeciwnym razie zostaną uznane za wydane niezgodnie z przeznaczeniem.

- Jeżeli ta dotacja będzie rozliczana tak, jak mówi rozporządzenie, to nie będzie przeznaczona na rozwój edukacji przedszkolnej, bo finansuje wyłącznie wydatki bieżące - uważa Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

MEN przekonuje jednak, że dotacja jest tak skalkulowana, że nie tylko pokryje ubytek dochodów związany z ustawowym obniżeniem opłat za przedszkola, lecz także wystarczy na rozwój przedszkoli. Jak wskazuje resort, niekoniecznie trzeba budować nowe przedszkole, by tworzyć dodatkowe miejsca dla dzieci - można adaptować i remontować istniejące pomieszczenia, co zmieści się w wydatkach bieżących.

/aba/
Serwis Samorządowy PAP

Pisaliśmy o tym: Dotacje przedszkolne. Publikujemy wzory sprawozdań z wykorzystania środków


 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2013-07-24 08:29:53
zana: "Mimo że dotacja będzie naliczana również na dzieci sześcioletnie, to przy rozliczeniu samorządów z jej wykorzystania będziemy porównywać stany dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego w grupie od 2,5-5 lat" - czyli jeśli samorząd wykorzysta środki z dotacji na dzieci sześcioletnie w przedszkolach, to nie będzie mógł ich ująć w rozliczeniu? Będzie to wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem? Czy będzie musiał oddać tę część, której nie będzie mógł ująć w rozliczeniu (bo w rozliczeniu tylko dzieci 2,5-5 letnie)? To absurd takie tłumaczenie. Kolejny niewypał MEN próbuje podrzucić samorządom!

newsletter

TAGI

PARTNERZY
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji  Ministerstwo Edukacji NarodowejZwiązek Gmin Wiejskich  Związek Miast Polskich  Związek Powiatów Polskich

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .