facebook RSS # #

30.07.2014 15:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
Prezydent odznaczył w 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego ponad czterdzieści osób i złożył hołd ich bohaterstwu   •  TK uznał za niekonstytucyjną nieprecyzyjność zapisów co do podsłuchów oraz brak niezależnego organu kontrolującego zasadność sięgania po billingi   •  Trybunał uznał też za częściowo niekonstytucyjne przepisy o dostępie służb specjalnych do billingów obywateli   •  Prezydent Bronisław Komorowski chciałby, aby przyszły rok był rokiem polskiej samorządności   •  Przepisy o podatku od dochodów nieujawnionych, są niezgodne z konstytucją - orzekł TK. Pozostaną one jednak w mocy jeszcze przez 18 miesięcy    •  Prezydent USA poinformował o nowych sankcjach, które obejmą sektor energetyczny, finansowy i zbrojeniowy w Rosji    •  U wybrzeży Libii zatonęła łódź z imigrantami. Ze 150 osób na pokładzie uratowano 22   •  Palestyńczycy poinformowali we wtorek o co najmniej 100 ofiarach izraelskich operacji zbrojnych w strefie Gazy. W środę rano 20 ludzi zginęło w ataku na szkołę ONZ    •  W Niemczech, w podwoziu samolotu wojskowego USA, który przyleciał z Afryki, znaleziono zwłoki chłopca   •  Ukraińska prokuratura wojskowa prowadzi śledztwo w sprawie 41 żołnierzy, którzy przeszli do Rosji, a następnie wrócili poza teren walk   •  Chińska policja zastrzeliła kilkadziesiąt osób w dwóch miastach zamieszkanych przez Ujgurów. Jak podają władze, uzbrojeni w noże ludzie atakowali tam budynki urzędowe   •  Barack Obama napisał do Władimira Putina list w sprawie naruszania przez Rosję traktatu o likwidacji nuklearnych pocisków rakietowych średniego zasięgu    •  
 
2013-11-27 09:06       EUROFUNDUSZE
  A A A

Karp na liście. Ryba z powiatu bielskiego trafi do spisu produktów tradycyjnych

Karp na liście. Ryba z powiatu bielskiego trafi do spisu produktów tradycyjnych
Fot.Fotolia
Karp hodowany w stawach znajdujących się na terenie powiatu bielskiego zostanie wpisany na listę produktów tradycyjnych. Wniosek w tej sprawie przygotowuje Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina – informuje "Dziennik Zachodni".

"Karp z naszego regionu jest oryginalny, a stawy są prowadzone tradycyjną metodą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Pomyśleliśmy, że warto, by tak hodowany ryba została wyróżniona i znalazła się na liście tradycyjnych produktów. Chcemy pokazać, że ten karp jest jedyny w swoim rodzaju" - mówi Agnieszka Mrowiec ze stowarzyszenia LGR Bielska Kraina.

Historia i renoma karpia, zwłaszcza tego z Kaniowa w gminie Bestwina, sięga 130 lat. W 1880 roku Adam Gasch wyhodowanego przez siebie karpia zawiózł na wystawę rolniczą do Berlina i tam zdobył złoty medal. Ryba okrzyknięta karpiem polskim zrobiła furorę. Jednak hodowca nie zastrzegł praw do wyhodowanych przez siebie ryb.

Wpisanie karpia z Bestwiny, Kaniowa czy Jasienicy na listę, ma zapewnić m.in. ochronę prawną w zakresie metod hodowli tej ryby, ale przede wszystkim ma dać gwarancję konsumentom, że mają do czynienia z dobrym i smacznym produktem. (PAP)

"Dziennik Zachodni": Bielski karp na liście produktów tradycyjnych
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

newsletter

TAGI

PARTNERZY
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji  Ministerstwo Edukacji NarodowejZwiązek Gmin Wiejskich  Związek Miast Polskich  Związek Powiatów Polskich

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .