facebook RSS # #

23.04.2014 21:41

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
Jeśli interesy rosyjskie będą na Ukrainie zagrożone, Rosja odpowie jak w Gruzji w 2008 roku - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji   •  Kanclerz Austrii Werner Faymann ostrzegł, że kolejne sankcje nałożone na Rosję zaostrzą konflikt między Moskwą a Kijowem   •  NIK negatywnie ocenia nadzór ministrów sportu nad budową Stadionu Narodowego   •  Ukraina oczekuje wsparcia USA w razie napaści ze strony Rosji   •  W Kurii Rzymskiej jest opozycja wobec Franciszka - twierdzi doradca papieża    •  Sześciu ludzi straciło życie w wybuchu na stacji paliw w środkowej Ukrainie   •  Ołeksandr Turczynow polecił wznowienie operacji antyterrorystycznej przeciwko separatystom na wschodzie Ukrainy    •  Pentagon ogłosił lądowe ćwiczenia sił USA w Polsce i krajach bałtyckich. Weźmie w nich udział w sumie 600 amerykańskich żołnierzy   •  Zmarły w zeszłym tygodniu Gabriel Garcia Marquez pozostawił niepublikowany rękopis serii opowiadań   •  Musimy za wszelką cenę utrzymać integralność Białorusi - oświadczył w orędziu Alaksandr Łukaszenka   •  
 
2013-11-27 09:06       EUROFUNDUSZE
  A A A

Karp na liście. Ryba z powiatu bielskiego trafi do spisu produktów tradycyjnych

Karp na liście. Ryba z powiatu bielskiego trafi do spisu produktów tradycyjnych
Fot.Fotolia
Karp hodowany w stawach znajdujących się na terenie powiatu bielskiego zostanie wpisany na listę produktów tradycyjnych. Wniosek w tej sprawie przygotowuje Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina – informuje "Dziennik Zachodni".

"Karp z naszego regionu jest oryginalny, a stawy są prowadzone tradycyjną metodą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Pomyśleliśmy, że warto, by tak hodowany ryba została wyróżniona i znalazła się na liście tradycyjnych produktów. Chcemy pokazać, że ten karp jest jedyny w swoim rodzaju" - mówi Agnieszka Mrowiec ze stowarzyszenia LGR Bielska Kraina.

Historia i renoma karpia, zwłaszcza tego z Kaniowa w gminie Bestwina, sięga 130 lat. W 1880 roku Adam Gasch wyhodowanego przez siebie karpia zawiózł na wystawę rolniczą do Berlina i tam zdobył złoty medal. Ryba okrzyknięta karpiem polskim zrobiła furorę. Jednak hodowca nie zastrzegł praw do wyhodowanych przez siebie ryb.

Wpisanie karpia z Bestwiny, Kaniowa czy Jasienicy na listę, ma zapewnić m.in. ochronę prawną w zakresie metod hodowli tej ryby, ale przede wszystkim ma dać gwarancję konsumentom, że mają do czynienia z dobrym i smacznym produktem. (PAP)

"Dziennik Zachodni": Bielski karp na liście produktów tradycyjnych
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

newsletter

TAGI

PARTNERZY
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji  Ministerstwo Edukacji NarodowejZwiązek Gmin Wiejskich  Związek Miast Polskich  Związek Powiatów Polskich

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .