facebook RSS # #

30.07.2014 19:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
Prawie 1,2 mln osób zdecydowało się przekazywać część składki emerytalnej do OFE    •  Prezydent zawetował nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych   •  Rosja przyjęła z zadowoleniem propozycję spotkania grupy kontaktowej w Mińsku i rozmów na temat kryzysu ukraińskiego   •  Rosja wprowadza czasowe ograniczenie importu z Polski owoców i warzyw od 1 sierpnia   •  Prezydent odznaczył w 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego ponad czterdzieści osób i złożył hołd ich bohaterstwu   •  TK uznał za niekonstytucyjną nieprecyzyjność zapisów co do podsłuchów oraz brak niezależnego organu kontrolującego zasadność sięgania po billingi   •  Trybunał uznał też za częściowo niekonstytucyjne przepisy o dostępie służb specjalnych do billingów obywateli   •  Prezydent Bronisław Komorowski chciałby, aby przyszły rok był rokiem polskiej samorządności   •  Przepisy o podatku od dochodów nieujawnionych, są niezgodne z konstytucją - orzekł TK. Pozostaną one jednak w mocy jeszcze przez 18 miesięcy    •  Prezydent USA poinformował o nowych sankcjach, które obejmą sektor energetyczny, finansowy i zbrojeniowy w Rosji    •  U wybrzeży Libii zatonęła łódź z imigrantami. Ze 150 osób na pokładzie uratowano 22   •  Palestyńczycy poinformowali we wtorek o co najmniej 100 ofiarach izraelskich operacji zbrojnych w strefie Gazy. W środę rano 20 ludzi zginęło w ataku na szkołę ONZ    •  
 
2010-07-27 11:24       aktualizacja: 2010-07-29 09:31       WIADOMOŚCI
  A A A

Powiat Pleszewski: Liderzy e-administacji


Starostwo powiatowe, urząd miejski oraz urzędy gmin zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy, oprogramowanie i infrastrukturę sieciową.  Po dwóch latach przygotowań rusza projekt „Informatyzacji Jednostek Samorządu Terytorialnego Powiatu Pleszewskiego". Powiat Pleszewski otrzyma na ten cel 1,68 miliona zł z MSWiA. Jest to największa dotacja z zatwierdzonych do realizacji projektów informatycznych w kraju. Cały projekt jest wart ponad 2,2 miliona zł.

Projekt umożliwi dostęp do nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych w ramach budowy społeczeństwa informacyjnego. - Głównym celem projektu jest przygotowanie organizacyjne i techniczne 7 jednostek samorządu terytorialnego z Powiatu Pleszewskiego do wdrożenia tzw. e-administracji, pozwalającej na rozwój elektronicznych usług dla ludności i podmiotów gospodarczych - informuje Tomasz Wojtala, rzecznik prasowy starostwa. 

W celu wspólnej realizacji projektu Powiat Pleszewski jako lider zawiązał konsorcjum z gminami Czermin, Chocz, Gizałki, Gołuchów, Dobrzyca i Pleszew. Wniosek na dofinansowanie projektu pod nazwą „Informatyzacja JST Powiatu Pleszewskiego" został złożony w MSWiA (minister właściwy ds. informatyzacji) już w listopadzie 2008 r.

- Nasz projekt ma charakter kompleksowy, obejmuje 7 urzędów z całego powiatu, dlatego od początku był w czołówce najlepszych projektów. Na 19 zgłoszonych wniosków pleszewski projekt informatyczny znalazł się na wysokim 2. miejscu listy rankingowej - tłumaczy Tomasz Wojtala.

Wartość całego projektu opiewa na 2.245.669 zł. Dofinansowanie ze strony MSWiA wynosi 75%. tj. 1.684.252 zł.  Jest to największa dotacja na informatyzację spośród 5 projektów, które zostały ostatecznie zatwierdzone do realizacji decyzją ministra z 22 lipca 2009 r. Inni wnioskodawcy aplikowali o mniejsze środki: powiat lubański - 1.403.757 zł , powiat chrzanowski - 920.906 zł, powiat leszczyński - 398.288 zł oraz gmina Boguchwała - 111.493 zł.

Część środków tj. 561.417 zł stanowi tzw. wkład własny samorządów, uczestniczących w projekcie. Udział samorządów przedstawia się następująco:

Powiat Pleszewski - 178.048 zł

Miasto i Gmina Pleszew - 127.426 zł

Gmina Dobrzyca - 71.705 zł

Gmina Gołuchów - 61.616 zł

Gmina Chocz - 50.833 zł

Gmina Czermin - 45.930 zł

Gmina Gizałki - 25.859 zł

Starosta Pleszewski Michał Karalus nie kryje swojego zadowolenia. - E-administracja w naszym powiecie to najbliższa przyszłość. Dziś bezsprzecznie należymy do liderów informatyzacji w Wielkopolsce. To już kolejny wielki projekt, po projekcie szkoleniowym, jaki realizujemy w porozumieniu z gminami. Samorząd powiatowy jest tutaj inicjatorem, liderem projektu - można powiedzieć - kołem napędowym tych działań, ale skorzystają z tego wszystkie nasze samorządy lokalne. Dziękuję wójtom i burmistrzowi, że wspólnie zadziałaliśmy. Skorzystamy wszyscy; i powiat, i gminy.

Przetarg na dostawy sprzętu komputerowego i urządzeń teleinformatycznych dla pleszewskich urzędów za 904.722 zł wygrała firma Hardsoft - Telekom z Poznania. W tej chwili trwają dostawy sprzętu do starostwa i urzędów gmin. W sumie będzie to: 7 serwerów, 6 komputerów komunikacyjnych, 133 stacje robocze z monitorami i oprogramowaniem, 19 komputerów przenośnych, 6 skanerów do elektronicznego obiegu dokumentów, 5 drukarek laserowych monosieciowych, 3 urządzenia wielofunkcyjne oraz 161 zasilaczy awaryjnych. Ponadto w ramach projektu powstanie 5 tzw. publicznych punktów dostępu do internetu. Staną one w Starostwie Powiatowym w Pleszewie oraz urzędach gmin w Gołuchowie, Choczu, Czerminie oraz Dobrzycy.

Starostwo przygotowuje teraz kolejne dwa przetargi: na „zakup i instalację infrastruktury sieciowej" oraz „zakup usługi wdrożeniowo-szkoleniowej". Wszystko ma być gotowe do końca tego roku.

Projekt umożliwi świadczenie usług publicznych dla ludności drogą elektroniczną. Wdrożone zostaną np.: Platforma e-Sprawy (dwukierunkowa komunikacja interesantów z urzędem), Platforma Formularzy Elektronicznych (e-formularze dla interesantów), System Płatności (regulowanie płatności np. podatkowych poprzez systemy bankowości elektronicznej), Portal www e-Urząd (z serwisami: E-Zdrowie, E-Edukacja, E-Praca, E-Turystyka, E-Administracja) oraz system obiegu dokumentów (elektoniczna rejestracja, wymiana i archiwizacja koresponedncji, obsługa spraw).


Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

newsletter

TAGI

PARTNERZY
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji  Ministerstwo Edukacji NarodowejZwiązek Gmin Wiejskich  Związek Miast Polskich  Związek Powiatów Polskich

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .