facebook RSS # #

24.07.2014 02:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
Podczas debaty o budżecie 2013 opozycja krytykowała rosnący dług, koalicja chwaliła gospodarkę   •  Rafał Majka wygrał już drugi etap w tegorocznym Tour de France    •  W archipelagu Peskadorów rozbił się tajwański samolot pasażerski. Z 58 osób na pokładzie uratowało się 7   •  Ukraińscy separatyści zestrzelili dwa samoloty bojowe sił rządowych   •  Do Holandii przyleciały z Doniecka dwa samoloty z ciałami 56 ofiar katastrofy   •  Czarne skrzynki zestrzelonego boeinga są w Wielkiej Brytanii   •  Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła w Polsce 12,0 proc. wobec 12,5 proc. w maju   •  Ukraińscy rebelianci najprawdopodobniej przez pomyłkę zestrzelili malezyjski samolot pasażerski - podały amerykańskie źródła wywiadowcze   •  W wyniku zamachu samobójczego życie straciło 23 mieszkańców Bagdadu   •  Coraz więcej światowych lini lotniczych zawiesza połączenia z Tel Awiwem z powodu zagrożenia bezpieczeństwa   •  
 
2013-05-14 15:41       aktualizacja: 2013-05-14 17:29       ŚRODOWISKO
  A A A

Idźcie na stronę. Ministerstwo środowiska radzi jak segregować śmieci

Idźcie na stronę. Ministerstwo środowiska radzi jak segregować śmieci
Fot.sxc.hu

Polacy chcą segregować śmieci - wynika ze składanych przez mieszkańców deklaracji odpadowych. Jak powinni to robić w swoim miejscu zamieszkania? Informacji tych należy szukać w urzędach gmin, m.in. na ich stronach internetowych.

1 lipca wejdzie w życie nowy system gospodarowania odpadami. Zgodnie z nim obowiązek odbioru śmieci od mieszkańców przejmą samorządy. Będą one także odpowiedzialne za dalsze zagospodarowanie odpadów. Dotychczas większość z nich trafiała na wysypiska śmieci. Nowy system ma sprawić, że znaczna część odpadów będzie podlegała odzyskowi i powtórnemu wykorzystaniu.

Informacji o nowym systemie szukaj w swojej gminie

Od stycznia tego roku gminy mają obowiązek informowania swoich mieszkańców, jak nowy system gospodarowania śmieciami będzie wyglądał na ich terenie. Każda z gmin może bowiem zorganizować go w najbardziej optymalny dla siebie sposób.


Z tego względu samorządy powinny informować mieszkańców, m.in. o tym jak segregować odpady, na jakie frakcje dzielić poszczególne śmieci, do jakich pojemników je wrzucać. Mieszkańcy powinni szukać szczegółów w swoich urzędach gmin.

Ministerstwo wspiera samorządy

Dotychczas resort środowiska przeznaczył ponad 17 mln złotych na projekty edukacyjne i szkolenia samorządowców z nowych zasad gospodarowania odpadami. W ramach tych środków udało się m.in. zorganizować ponad 1 tys. szkoleń, warsztatów i seminariów poświęconych tematyce odpadowej, w których uczestniczyło blisko 100 tys. osób.

Kampanie informacyjne poświęcone właściwemu postępowaniu ze śmieciami Ministerstwo Środowiska realizuje już od 2010 roku. W 2011 roku miała miejsce ogólnopolska kampania edukacyjna „Nie zaśmiecaj swojego sumienia", a w sierpniu zeszłego roku zaczęła się ogólnopolska kampania społeczna informująca m.in. o ważnych zmianach przepisów dotyczących odbioru odpadów komunalnych, które wejdą w życie w połowie 2013 r.

W tym roku, aby wesprzeć gminy w obowiązku informowania mieszkańców o nowym systemie, ministerstwo przygotowało i przekazało im za darmo, w wersji elektronicznej, plakaty i ulotki zawierające cele i korzyści zmienianej ustawy - w edytowalnych formatach. Gminy mogą uzupełniać je o własne informacje skierowane do lokalnej społeczności. Materiały można także pobrać ze strony: http://naszesmieci.mos.gov.pl/multimedia.

O nowym systemie dla każdego

Z myślą o obywatelach Ministerstwo Środowiska przygotowało stronę internetową naszesmieci.pl. Stanowi ona podstawowe źródło najważniejszych informacji o nowych przepisach i segregacji odpadów, podanych w formie przystępnej dla każdego. Strona jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana o nowe przydatne informacje.

Na stronie można także znaleźć materiały multimedialne m.in. film "Porozmawiajmy o śmieciach konstruktywnie" pokazujący cele i korzyści nowego systemu z punktu widzenia obywateli. Film został również udostępniony gminom do wykorzystania na ich stronach internetowych.

Źródło: Ministerstwo Środowiska


 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2013-05-16 07:55:07
Marcin z Warszawy: Komentarz z dzisiejszej prasy: „miejsca w kuchni to może sobie wytrzasnę na trzymanie 3 worków na śmieci, a potem przyjedzie śmieciara i zawartości z 3 kontenerów zmiesza - taka to będzie segregacja”. ----- Pytanie: czy ktoś zna w Polsce przypadek ukarania firmy której ekipa zmieszała wysegregowane składniki z odbieranych kubłów?
 
2013-05-15 10:41:08
Joanna Jarosiewicz: Ministerstwo Środowiska nie odpowiedziało do dziś na wiele ważnych pytań dotyczących ustawy zadanych publicznie na tym portalu (również tradycyjną drogą: listownie) przez burmistrza Oleśnicy. DO Urzędu Miasta Oleśnicy codziennie dzwonią samorządowcy, zarządcy, spółdzielcy z pytaniem, czy Minister coś nam wyjaśnił. Nie i jak widać nie zamierza. Może Pan Premier lub jego Kancelaria zareagują na tę bezczynność?
 
2013-05-15 09:37:19
amelia: materiały informacyjne na stronie MOŚ to jakaś kpina. od tygodnia nie mogę tej strony nawet otworzyć. materiały przesłane do gmin to spam - nie akcja informacyjna - pieniądze wyrzucone w błoto. i jeszcze jedno - na jakiej podstawie stwierdzono że ludzie chcą segregować? proszę o rzetelne statystki a nie propagandę.
 
2013-05-15 07:47:54
Zdzisław Smolak: O tym z jaką niepełnosprawną instytucją mamy do czynienia świadczą te słowa: "Kampanie informacyjne poświęcone właściwemu postępowaniu ze śmieciami Ministerstwo Środowiska realizuje już od 2010 roku". A przecież to tutaj siedem lat temu na łamach "Serwisu Samorządowego PAP" można było przeczytać apel: Najlepszą, najważniejszą i najskuteczniejszą katedrą do kształtowania wzorców postępowania jest telewizja - medium niemal codziennie obecne w naszych mieszkaniach, mające niezaprzeczalnie duży wpływ na naszą świadomość. Konieczne jest więc w tym względzie działanie administracji centralnej, która jest gestorem telewizji publicznej TVP – dla uruchomienia tej instytucji dla realizacji „narodowej kampanii ekoedukacyjnej” - zadania o wadze polskiej racji stanu. Kampanie ekoedukacyjne dla lokalnych społeczności, przeprowadzane dostępnymi dla samorządowej administracji środkami technicznymi, są kosztowne i mało skuteczne. Mimo wydania na ten cel niemałych środków publicznych – od wielu lat stopień odzyskania odpadów komunalnych przed składowiskami waha się na poziomie 3 procent wagowych całego strumienia powstających odpadów. Jest to zawstydzający wynik w porównaniu do innych krajów i grożący tym, że za niewypełnienie zobowiązań w zakresie stopnia odzysku odpadów opakowaniowych i odzysku odpadów organicznych – na Polskę zostaną nałożone unijne sankcje finansowe dotkliwe dla budżetu i prestiżu Państwa". ---- A o tym jak wydawane są miliony na pseudo-ekoedukację można poczytać wklejając do google.pl hasło "narodowy przekręt ekologiczny"...
 
2013-05-15 07:13:59
czytelniczka: co do segregacji i wytwarzania mniejszej ilości odpadów. A może by tak wprowadzić znów mleko w szklanych butelkach na wymianę??? Owszem byłoby na początku drożej, ale z perspektywy czasu zwróciłoby sie to z nawiazką. Nie byłoby kartonowych czy plastikowych opakowań po mleku i zastnawiania gdzie dać karton po mleku bo w każdej gmienie jest na to odmienne zdanie.

newsletter

TAGI

PARTNERZY
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji  Ministerstwo Edukacji NarodowejZwiązek Gmin Wiejskich  Związek Miast Polskich  Związek Powiatów Polskich

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .